:: دوره 9، شماره 101 - ( اسفند 1388 ) ::
جلد 9 شماره 101 صفحات 129-111 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر تجربه کشورها در زمینه هدفمند کردن یارانه‌ها (با تاکید بر اصلاح یارانه مواد غذایی در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA)
آزاده داودی، یکتا اشرفی*
چکیده:   (13705 مشاهده)
با توجه به مشکلات موجود در ارتباط با یارانه مواد غذایی در ایران، در این مقاله، تجربیات منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) با استفاده از روش اسنادی از کشورهای منتخبی که تجربه بیشتری در این زمینه داشته‌اند برای ارائه الگوی اصلاح یارانه غذا بررسی می‌شود. مجموعه برنامه‌های حمایتی پرداخت یارانه‌ها در کشورهای در حال توسعه به ویژه کشورهای "منا" نشان‌دهنده این است که برنامه پرداخت یارانه‌ها تا دهه 90 در بیشتر کشورهای این منطقه جامعیت داشته است. اما، با توجه به مشکلاتی که حجم بالای یارانه‌ها و سهم بسزای آنها از بودجه دولت، ایجاد کرد و از سویی اهداف دولت‌ها در زمینه پرداخت یارانه‌ها تحقق نیافت، از اوایل دهه 90 اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها، در دستور کار دولت‌ها قرار گرفت. علاوه بر اصلاح سیستم پرداخت یارانه غذایی در کشورهای منطقه "منا"، سیاست‌های گسترده اقتصادی دیگری مانند کاهش مالیات‌ها و اقدامات جبرانی در جهت کاهش قیمت‌های خرده‌فروشی اتخاذ شد و بنابراین به برنامه‌های حمایت اجتماعی کمتر توجه شد.
واژه‌های کلیدی: هدفمندکردن یارانه‌ها، یارانه غذا، تجربیات جهانی، ایران
متن کامل [PDF 404 kb]   (4341 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1391/6/19 | انتشار: 1388/12/24


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 101 - ( اسفند 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها