:: دوره 20، شماره 9 و 10 - ( مجله اقتصادی 1399 ) ::
جلد 20 شماره 9 و 10 صفحات 200-185 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تولید ناخالص داخلی و مزیت نسبی بخش ها ی اقتصادی طی برنامه سوم،چهارم و پنجم توسعه اقتصادی مطالعه موردی استان کهگیلویه و بویر احمد
طاهر شریف پور*
دانشگاه پیام نور ساری
چکیده:   (285 مشاهده)

هدف از این مقاله بررسی و تحلیل رشد تولید ناخالص داخلی استان کهگیلویه و بویراحمد بر اساس بخش‌های مختلف اقتصادی، سهم استان در تأمین ارزش افزوده بخش‌های عمده اقتصادی کشور و مزیت نسبی بخش‌های اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد طی برنامه سوم، چهارم و پنجم توسعه است. روش مورد بررسی توصیفی و تحلیلی است. برای این منظور ابتدا به بررسی عناصر تولید ناخالص داخلی بر اساس ارزش افزوده بخش‌های اقتصادی که از داده‌های آماری بانک مرکزی و مرکز آمار ایران استخراج شده پرداخته‌ایم. استان به‌ صورت میانگین طی دوره مورد بررسی حدود 3 درصد تولید ناخالص داخلی کشور با نفت به قیمت جاری و 0.5 درصد تولید ناخالص داخلی بدون نفت به قیمت جاری را تأمین نموده است. همچنین 15 درصد ارزش افزوده بخش نفت، توسط این استان فراهم شده است. میانگین سهم ارزش افزوده بخش‌ها در تولید ناخالص داخلی استان به قیمت جاری به ترتیب کشاورزی 4 درصد، نفت 81 درصد، صنعت 3 درصد و خدمات 12 درصد حاصل شده است. از میان بخش‌های اقتصادی استان تنها ارزش افزوده بخش نفت دارای مزیت نسبی تعدیل‌شده (متوسط 0.7) در کشور است. با این حال بخش‌های کشاورزی صنعت و خدمات که با عدم مزیت نسبی مواجه هستند اما طی دوره مورد بررسی روند مثبت و رو به رشدی را در جهت حرکت به سمت مزیت نسبی طی نموده‌اند.

واژه‌های کلیدی: رشد اقتصادی، صنعت، نفت، کشاورزی، خدمات، قیمت ثابت و مزیت نسبی آشکار شده
متن کامل [PDF 768 kb]   (74 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/2/12 | پذیرش: 1400/6/11 | انتشار: 1399/10/30


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 9 و 10 - ( مجله اقتصادی 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها