:: دوره 20، شماره 9 و 10 - ( مجله اقتصادی 1399 ) ::
جلد 20 شماره 9 و 10 صفحات 30-5 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عملکرد بانک های سرمایه گذاری در جهان و مقایسه آن با بانک های سرمایه گذاری در ایران در راستای توسعه تأمین مالی در بازار سرمایه
حسین مرزبان، شکراله خواجوی، راضیه کاروانی ریزی*
دانشگاه شیراز ، r.karevani.2013@gmail.com
چکیده:   (340 مشاهده)
در دنیای امروز بانک­ها ی سرمایه ­گذاری نقش مهمی در تأمین منابع مالی مود نیاز شرکت­ ها، ارائه مشاوره در زمینه توسعه، جذب مشارکت، انتشار وفروش اوراق بهادار ، ادغام، تملک، ارزشگذاری و خصوصی سازی بنگاه‎ های دولتی ایفا می کنند. این بانک­ ها ی در حال حاضر یکی از مهم­ترین نهادهای مالی در بازار بین المللی محسوب می­شوند. ارائه پروژه های سرمایه گذاری مناسب با ذوق و سلیقه سرمایه گذاران از نظر درجه ریسک و بازدهی مورد انتظار از مهم ترین وظایف این موسسات محسوب می شوند. بعد از مقایسه خدمات ارائه شده به پروژه­ های سرمایه­ گذاری توسط بانک­ های سرمایه­ گذاری در جهان و بانک ­های سرمایه­ گذاری در ایران(شرکتهای تأمین سرمایه) ، این پژوهش سعی می­کند به عنوان نمونه ارزش حال شرکت دارویی البرز دارو را با استفاده از روش ارزیابی بانکهای سرمایه ­گذاری برآورد کند. تعیین ارزش حال پروژه­ های مورد نظر، نقش اساسی در برآورد اقتصادی هر فعالیت دارد. مبنای این برآورد با توجه به مدل، پیش بینی فروش شرکت برای 5 سال آتی است که از روش خود توضیح جمعی میانگین متحرک ARIMA از داده­های واقعی 1380-1393 برای  پیش بینی سال­های 1394-1398 استفاده شده و نتیجه مدلسازی بهدست­آوردن ارزش حال و قیمت سهام شرکت مذکور است.  از طرف دیگر با توجه به حجم تأمین مالی در بازار پول، عدم تخصص بانک­ های تجاری در امر ارزیابی طرح­ های سرمایه­ گذاری شکافی عظیمی بین بازار پول و سرمایه بوجود آمده است. بنابراین چنانچه بتوان با استفاد از روش های متداول در بازار های بین المللی به تخمین درآمد های آتی آن فعالیت ها پرداخت ، می‎توان با اطمینان بیشتری سرمایه گذاران را به تامین سرمایه برای آنها تشویق نمود. وجود نهادهای تأمین مالی متخصص در امر ارزشگذاری در همین راستا در بازار سرمایه بسیار مهم به حساب می آیند.
واژه‌های کلیدی: بانک سرمایه گذاری، شرکت تأمین سرمایه، تنزیل جریان نقدینگی، جریان نقدی آزاد، بازار سرمایه
متن کامل [PDF 1267 kb]   (116 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/12/19 | پذیرش: 1400/4/22 | انتشار: 1399/10/30


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 9 و 10 - ( مجله اقتصادی 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها